Дещо нове про менопаузальну замісну терапію і здоров’я серця, а також можливості впливу на вазомоторні симптоми

Виявляється, якщо абстрагуватись від проблеми атеросклерозу і ризиків венозної тромбоемболії, як це зробили автори роботи, опублікованої в PlosOne 8 березня 2018 року, можна знайти й обнадійливі позитивні впливи МГТ на серцево-судинну систему.

В дослідженні приймали участь жінки з проекту UK Biobank, у яких на момент початку дослідження не було відомих захворювань серцево-судинної системи. Проводили МРТ серцево-судинної системи (cardiovascular magnetic resonance (CMR)).   

Із 1604 постменопаузальних жінок, 513 (32%) застосовували МГТ ≥3 років. В когорті МГТ середній вік менопаузи складав 50, а середня тривалість прийому гормонів - 8 років. Результати показали, що застосування МГТ супроводжувалось значно нижчим кінцевим діастолічним об’ємом лівого шлуночка (LV end-diastolic volume (122.8 ml vs 119.8 ml, effect size = -2.4%, 95% CI: -4.2% to -0.5%; p = 0.013) та максимального об’єму лівого передсердя (60.2 ml vs 57.5 ml, effect size = -4.5%, 95% CI: -7.8% to -1.0%; p = 0.012). Цей позитивний ефект зростав з віком (1).

Це лише попередні дані. Їх підтвердження можемо чекати з великого популяційного дослідження впливу МГТ на структуру та функцію серця, яке продовжується зараз.

Отримані результати не є підставою для профілактичного призначення МГТ, але можуть розцінюватись як одна з її переваг.

 

А в Канаді завершили невеличке дослідження щодо можливості застосування натурального прогестерона для усунення вазомоторних менопаузальних розладів.

93 перименопаузальних жінки отримували 300мг натурального прогестерона перорально перед сном, 96 – отримували плацебо. У всіх учасниць були однакові скарги на поганий сон та приливи, цикл у більшості був порушений.

Після 3х місяців лікування жінки, які отримували прогестерон відмітили зменшення інтенсивності приливів і нічних потів (хоча і статистично не значиме).

Аргументами на користь проведення цього дослідження були: позитивний вплив прогестерону на швидкий сон та відсутність кардіоваскулярних ризиків.

Джерела:

  1. Sanghvi, Mihir M., et al. "The impact of menopausal hormone therapy (MHT) on cardiac structure and function: Insights from the UK Biobank imaging enhancement study." PLoS One 13.3 (2018): e0194015
  2. ENDO 2018.   Medical Express

Категории