Перспективи в негормональному лікуванні приливів, нові грані зв’язку КОК і раку яєчників, нове дослідження на болісну тему пренатального впливу препаратів прогестерону на сексуальну орієнтацію

Бельгійська дослідницька компанія Ogeda оприлюднила результати IIa фази клінічних випробувань препарату fezolinetant (ESN364) для усунення менопаузальних приливів жару (після чого її швидко купив потужний фармакологічний концерн Astellas!).

Fezolinetant (ESN364) -маленька молекула винайдена і досліджена компанією Ogeda. Препарат є антагоністом білка GPCR також знаного як tachykinin NK3 і впливає на специфічні нейрони, які контролюють температуру тіла, також м’яко знижує ГнРГ.

Це було подвійне сліпе плацебо-контрольоване дослідження в 7 клінічних центрах в Бельгії за участю 80 менопаузальних жінок. Планується велике дослідження фази ІІb.

Застосування Fezolinetant показало позитивний ефект по таких первинних задачах (primary endpoints):

- частота помірних/сильних приливів на 4 тижні прийому (88% зниження від початкового рівня в групі лікування проти 38% в групі плацебо, p<0.001), а на 12 тижні (93% зниження від початкового рівня в групі лікування проти 54% в групі плацебо, p<0.001),

- вираженість приливів на 4 тижні (60% зниження від початкового рівня в групі лікування проти 12% в групі плацебо, p<0.001) на 12 тижні (70% зниження від початкового рівня в групі лікування проти 23% в групі плацебо, p<0.001).

Загальна оцінка приливів (HF Score), обов’язковий показник, який використовується в дослідженнях менопаузальних вазомоторних розладів і є об’єднаною оцінкою частоти і сили приливів, дала схожі результати: зниження від початкового рівня на 4 тижні (89% зниження від початкового рівня в групі лікування проти 38% в групі плацебо, p<0.001), на 12 тижні (94% зниження від початкового рівня в групі лікування проти 46% в групі плацебо, p<0.001). 

Статистично значиме зниження частоти та сили приливів було зареєстроване вже на першому тижні прийому!

Звісно, успіх і в досягненні вторинних задач: покращення якості життя, і показників Hot Flash Related Daily Interference Scale (HFRDIS) (p<0.001). 

Не було зареєстровано сильних побічних явищ, хоча в групі лікування було менше слабких та помірних побічних явищ порівняно з групою плацебо (67% проти 80%). 

Приливи не єдиний перспективний напрямок застосування Fezolinetant, проходить ІІа випробування його ефективності щодо зниження рівня ЛГ при синдромі полікістозних яєчників, досліджується можливість застосування для помірного зниження жіночих статевих гормонів при міомі матки.

Джерела:

1.https://www.ogeda.com/news/ogeda-announces-positive-data-from-phase-iia-trial-of-fezolinetant-esn364-in-the-treatment-of-menopausal-hot-flashes

2. Prague, Julia K., et al. "Neurokinin 3 receptor antagonism as a novel treatment for menopausal hot flushes: a phase 2, randomised, double-blind, placebo-controlled trial." The Lancet (2017).

 

  • Новина, яка нагадує, що в науці не може бути догм. Ми дуже гарно ставимося до комбінованих контрацептивів, тим більше прагнемо володіти об’єктивною інформацією про них, адже саме для цього і існує доказова медицина.

Про протективний ефект комбінованих оральних контрацептивів щодо раку яєчників (який за даними досить давніх досліджень наступає після тривалого прийому) чув кожний.

В новому дослідженні було проаналізовано дані користувачів КОК з 1947 і з 1964р.р. народження з врахуванням типу та дози препаратів. Це були 110,929 учасниць Nurses' Health Study IІ, які подали дані щодо прийому ними КОК починаючи з 13 років, а далі вони репортували про це кожні 2 роки, починаючи з 2009.  

За 2,178,679 людинороків спостереження мали місце 281 випадків раку яєчників. Первинно 83% учасниць зазначили, що використовували КОК. В порівнянні з жінками, які ніколи не використовували КОК було зареєстровано підвищений ризик раку яєчників після ≤6 місяців використання (ВР 1.82; 95% ДI 1.13-2.93), в той час як зниження ризику раку яєчників після 15 років використання було статистично незначимим - 57% (95% CI 0.18-1.03). Підвищення ризику РЯ після короткострокового використання КОК (≤1 року) було асоційовано з таблетками, які містили mestranol (ВР 1.83; 95% ДI 1.16-2.88) та прогестини першого покоління (ВР 1.72; 95% ДI 1.11-2.65).

Як визнають автори, отримані результати лише вказають на необхідність проведення додаткових досліджень зв’язку сучасних КОК з раком яєчників в сучасних умовах.

Следующая
Текущая страница 1 из 2

Категории